#FundacjaStrefaSzkoleń #StrefaSzkoleń #CSR
CSR
Czym jest społeczna odpowiedzialność biznesu?
CSR (Społeczna Odpowiedzialność Biznesu, Corporate Social Responsibility) to strategia zarządzania, zgodnie z którą firmy dobrowolnie uwzględniają w swoich działaniach interesy społeczne, aspekty środowiskowe, czy relacje z różnymi grupami interesariuszy – w szczególności z pracownikami.
Strategia ta przejawia się działaniami firmy związanymi z inwestowaniem m.in. w zasoby ludzkie, ochronę środowiska, społeczności lokalne oraz komunikowanie tych działań na zewnątrz, co wpływa na zwiększenie konkurencyjności firmy oraz kształtowanie warunków dla zrównoważonego rozwoju społecznego i ekonomicznego.
ISO 26000
28.10.2010 r. Międzynarodowa Organizacja Standaryzacyjna (ISO), opublikowała normę ISO 26000, będącą zwieńczeniem 5 lat prac grup ekspertów z 99 krajów. Celem stworzenia normy było uporządkowanie wiedzy na temat społecznej odpowiedzialności biznesu. Co istotne – ISO 26000 nie ma formy certyfikacji. Jest natomiast praktycznym przewodnikiem po zasadach odpowiedzialnego biznesu dla organizacji każdego typu, bez względu na ich wielkość czy lokalizację.
Norma ISO 26000 wyróżnia następujące obszary społecznej odpowiedzialności biznesu:
- ład organizacyjny,
- prawa człowieka,
- stosunki pracy,
- środowisko,
- sprawiedliwe praktyki rynkowe,
- relacje z konsumentami,
- zaangażowanie społeczne.
Korzyści z CSR
Korzyści wynikające z wdrażania CSR są liczne i obejmują różne aspekty społeczne, środowiskowe i biznesowe:
- Poprawa wizerunku i reputacji.
Firma angażująca się w CSR buduje pozytywny wizerunek jako etyczny i społecznie odpowiedzialny podmiot, co przyciąga klientów, inwestorów i partnerów biznesowych. - Lepsze relacje z pracownikami.
Dbałość o dobrostan pracowników, zapewnianie uczciwych warunków pracy i możliwości rozwoju przekłada się na większą motywację, zaangażowanie i lojalność pracowników. - Innowacje i konkurencyjność.
Firmy angażujące się w CSR często skupiają się na tworzeniu innowacyjnych rozwiązań, które mogą przyczynić się do poprawy jakości produktów i usług oraz zwiększenia konkurencyjności. - Dostęp do kapitału.
Inwestorzy coraz częściej analizują aspekty CSR przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Firmy aktywne społecznie mogą mieć łatwiejszy dostęp do kapitału. - Zmniejszenie ryzyka.
Angażowanie się w CSR może pomóc firmom w minimalizowaniu ryzyka związanego z potencjalnymi kontrowersjami społecznymi, prawnymi lub środowiskowymi. - Wspieranie społeczności.
Działania CSR często skupiają się na wspieraniu lokalnych społeczności, co może przyczynić się do poprawy jakości życia w tych obszarach.
Narzędzia CSR
dostępne w naszej Fundacji
Głownym narzędziem, za pomocą którego możesz realizować strategię CSR w swojej firmie są programy rozwojowe dla pracowników.
Każde dostępne u nas działanie rozwojowe będące inwestycją w rozwój Twoich pracowników takie jak programy podnoszące kwalifikacje pracowników (warsztaty i szkolenia), programy integracyjne (np. w oparciu o symulacje biznesowe), czy też programy rozwojowe oparte na badaniach psychometrycznych jest narzędziem CSR, za pomocą którego możesz realizować strategię CSR w swojej firmie.
Sprawdź najbardziej optymalne rozwiązania dla Twojej firmy
▼▼▼