Racjonalne myślenie
nie tylko w biznesieJeśli miałeś okazję wziąć udział w jakimś dobrym szkoleniu o prowadzeniu biznesu, musiałeś zauważyć, że przedstawiane tam zasady, nawet jeśli nie zostało to zaznaczone wprost, świetnie sprawdziłyby się także w planowaniu wyzwań prywatnych.
Dlaczego racjonalne myślenie stało się domeną biznesu?
Szkolenia biznesowe w większości można nazwać szkoleniami z rozsądku. Inna sprawa, czy czasem nie są zbyt podstawowe, ale faktem jest, że te najbardziej użyteczne szkolenia niekoniecznie muszą dotyczyć strategii marketingowych w szczególnych mediach albo rozliczania podatku akcyzowego, ale o wiele częściej traktują o sprawach podstawowych: ogólnych zasadach oceny dochodowości przedsiębiorstwa, planowaniu produktów, sposobie kontroli realizacji celów i podobnych zadaniach biznesowych. Tylko czy to są zadania biznesowe? Niekoniecznie. Są tak przedstawiane, ponieważ w ten sposób wzrasta ich wartość handlowa – popyt na szkolenia biznesowe jest duży, a każdemu wydaje się, że życiem prywatnym potrafi zarządzać. W sumie tak samo jak firmą – jednym wychodzi to lepiej, innym gorzej, każdy sobie jakoś radzi, ale czy to powód, żeby nie próbować zwiększyć swoich kompetencji?
Racjonalne myślenie – odkop je spod wiedzy
Wiedza jest oczywiście potrzebna i nietaktem byłoby ją deprecjonować, jednak warto czasem spojrzeć na nią z innej perspektywy – czy wiedza, nazwijmy ją, profesjonalna, nie odbiera nieco swobody myślenia właściwej racjonalnemu rozumowaniu, w którym może nie każde pojęcie ma ścisłą definicję, ale intuicyjnie jest wyczuwalne? Kiedy życie prywatne staje się tylko manifestacją, egzemplifikacją wiedzy teoretycznej, jest nie tylko nudne, ale najczęściej też nieszczęśliwe. Jest bowiem jedna właściwość, którą ma myślenie racjonalne, a której nie ma najbogatszy nawet zasób ścisłych informacji – uniwersalność. Zdrowy rozsądek i umiejętność racjonalnej oceny faktów przydają się zawsze. Nie ma tutaj żadnych skatalogowanych metod postępowania – bardzo często wszystko sprowadza się do intuicji i analizy zebranych doświadczeń życiowych. W biznesie pozwala to na dokonywanie innowacji i planowanie ekspansji, a także wybór najlepszej z metod zarządzania czy planowania. W życiu prywatnym jest dokładnie tak samo: można mieć olbrzymią wiedzę, ale obszar jej zastosowania jest zwykle dość wąski. Racjonalne myślenie nie ma takich ograniczeń.
Czy naprawdę nie umiemy myśleć racjonalnie?
Niestety prawdą jest, że umiejętność racjonalnego myślenia w epoce gotowych rozwiązań na wszystko jest rzadsza, niż można by było oczekiwać. Przyzwyczajeni do poradników, gotowych rozwiązań, wzorców zachowań i modeli postępowania w każdej sytuacji zdajemy się na nie zupełnie, nie pielęgnując właściwie wrodzonej i rozwijanej w dzieciństwie zdolności logicznego myślenia i racjonalnego rozumowania. Warto jednak zadbać o te kompetencje tak samo, jak dbamy o wiedzę. Dziś bardzo często bowiem o szczęściu decyduje nie wiedza i umiejętności zawodowe, ale umiejętność racjonalnego myślenia.
Ekspert w obszarach: sprzedaż, budowanie efektywności, komunikacja, współpraca, zarządzanie zespołem, zarządzanie osobowością