EnISMARTER

Jak umiejętnie definiować cele?

Kiedy zadaję pytanie: „Czy warto stawiać cele?” bardzo rzadko słyszę: „Tak, jest mi to potrzebne”. Mimo, iż większość z nas zdaje sobie sprawę z konieczności stawiania celów, to bardzo często pomijamy lub bagatelizujemy ten bardzo ważny fakt.

Dlaczego?

Powodów może być kilka. Jednym z nich może być strach przed celami („przeraża mnie cel sam w sobie, wolę go nie widzieć, gdyż wtedy mnie blokuje”). Innym powodem może być brak znajomości sposobów na skuteczne stawianie celu.

Co zatem zrobić, by nauczyć się stawiać cele, które będą zachęcać nas do ich realizacji?

Jednym ze sposobów jest wykorzystanie metody EnISMARTER.

Jest ona jedną z koncepcji formułowania celów, której nazwa jest akronimem 9. słów określających cechy, jakimi powinien charakteryzować się poprawnie sformułowany cel.

Rozwijając zatem nazwę metody,EnISMARTER cel powinien być zatem:

Engagement – cel musi być dla Ciebie angażujący – jego konstrukcja musi powodować to, że nie możesz przejść nad nim do porządku dziennego. Musi być dla Ciebie „sexi” 🙂

Impact – musi to być cel, na który masz wpływ, musi być zależny zarówno od Ciebie, jak i Twoich działań.

Specific – cel musi być skonkretyzowany – jego zrozumienie nie powinno stanowić kłopotu, sformułowanie powinno być jednoznaczne i nie pozostawiające miejsca na luźną interpretację.

Measurable – cel musi być mierzalny – tak sformułowany, by można było liczbowo wyrazić stopień realizacji celu, lub przynajmniej umożliwić jednoznaczną „sprawdzalność” jego realizacji.

Ambitious – ambitny – cel musi być stosunkowo trudny do osiągnięcia, musi stawiać wysoko poprzeczkę, ale jednocześnie być w zgodzie z postulatem osiągalności.

Realistic – cel musi być realistyczny – jego konstrukcja musi gwarantować i przekonywać Cię, że jest on możliwy do osiągnięcia.

Time-bound – cel musi być także określony czasowo, gdyż wyznaczony czas osiągnięcia celu mobilizuje bardziej do jego realizacji i ułatwia nad nią kontrolę.

Exciting – ekscytujący – cel powinien być ekscytujący, w żadnym wypadku nie powinien on być Ci obojętny, by jeszcze bardziej mobilizować Cię do jego osiągnięcia.

Recorded – cel musi być zapisany – zapisanie celu spełnia kilka funkcji: nie zapomnisz o nim, zapisanie celu motywuje do jego osiągnięcia – w razie trudności czy ogarniającego Cię lenistwa nie możesz udawać, że cel nigdy nie istniał, gdy jest zapisany.

Ekspert w obszarach: sprzedaż, budowanie efektywności, komunikacja, współpraca, zarządzanie zespołem, zarządzanie osobowością

Jarosław Pudełek

autor artykułu

Potrzebujesz wsparcia w obszarze efektywności?
Sprawdź co możemy wspólnie zrobić:

Sprawdź naszego najnowszego ebooka
"Motywująca Siła"

SZCZEGÓŁY TUTAJ >>>

Name

Dziękujemy! Sprawdź swoją skrzynkę i korzystaj z ebooka!